top of page

 

 

RING ROAD

FIORDY ZACHODNIE

 

Islandzka obwodnica to okrężna trasa turystyczna, która zaczyna się i kończy w Reykjaviku i biegnie głównie wzdłuż wybrzeża, ponieważ podróżni podróżują po całym obwodzie wyspy. To najlepszy sposób na poznanie najsłynniejszych zabytków i atrakcji Islandii. Obwodnica jest oficjalnie znana jako „Trasa 1”. Trasa (oczywiście z możliwością wielu objazdów) biegnie wzdłuż konturu islandzkiej autostrady krajowej. Jest to główna droga, która łączy stolicę z głównymi osadami kraju, kierując się na wschód do Hofn, następnie na północ do Akureyri iz powrotem do Reykjaviku. Pomimo tego, że jest głównym szlakiem komunikacyjnym, poza Reykjavikiem obwodnica Islandii jest standardową dwupasmową autostradą. Na niektórych przeprawach przez rzekę może przejechać jednocześnie tylko jeden samochód. Obwodnica Islandii obejmuje najlepsze zabytki w kraju, w tym plaże z czarnym piaskiem, wulkaniczne szczyty, laguny lodowcowe i dramatyczne fiordy. Istnieją możliwości uprawiania turystyki pieszej, wspinaczki górskiej, speleologii (i jaskini lodowej), obserwowania wielorybów i nie tylko. Odwiedź ją we właściwej porze roku, a zobaczysz zorzę polarną. Podczas gdy Trasa 1 w większości prowadzi wzdłuż wybrzeża, wycieczkę obwodnicą Islandii można połączyć z objazdami w głąb lądu, do kultowego Złotego Kręgu lub daleko na zachód, na półwysep Snaefellsnes.

DZIEŃ 1

Kolorowe góry Landmanalaugar

Landmannalaugar jest naprawdę unikalny, zarówno pod względem geologicznym, jak i estetycznym. Składa się z owianych wiatrem gór ryolitowych (pochodzenia wulkanicznego), tworzących niezwykłe spektrum kolorów — od odcieni czerwieni i różu, poprzez zielenie i błękity, aż do złocistej żółci. U stóp gór leży z kolei czarne jak heban pole lawy Laugahraun – rozległy obszar wystygłej magmy, pochodzącej z erupcji wulkanu Brennisteinsalda ok. 1477 roku.

Okolice Landmannalaugar są także domem dla sokołów i pardw – dwóch najbardziej znanych gatunków górskich ptaków w Islandii. Pardwy są ważnym źródłem pożywienia dla sokołów, szczególnie wiosną, gdy zimowo-białe upierzenie samca pardwy wyróżnia się na tle ciemnej ziemi. Na ptaki z rodziny pardw można polować późną jesienią. Natomiast sokoły są chronione prawem od 1940 roku.

DZIEŃ 2 

Höfn 

Hornafjörður to kwitnąca społeczność w pobliżu największego lodowca w Europie, Vatnajökull, w południowo-wschodniej części Islandii. Najbardziej zaludnionym obszarem dystryktu jest Höfn. W tym regionie znajdujesz się u podnóża Vatnajökull, a krajobrazy zapierają dech w piersiach. Na terenie gminy znajduje się Park Narodowy Vatnajökull, największy park narodowy w Europie. W ciągu ostatnich kilku dekad turystyka ogromnie się rozwinęła iw rzeczywistości stała się głównym sektorem gospodarki w społeczności. Dostępne są różnorodne usługi, w tym hotele, kempingi, restauracje, sklepy, baseny, pola golfowe, oznakowane szlaki turystyczne i różne muzea, takie jak muzeum morskie, dwa centra dla zwiedzających park narodowy i centrum wielkiego pisarza Þórbergur Þórðarson .

Po drodze do Höfn zobaczymy:

Wodospady - Seljalandsfoss, Skógafoss, Gljufrabui 

- Plaża Reynisfjara (Czarna plaża)

- Vik

- Wulkan Katla

- Diamentowa plaża

- Lodowiec Vatnajokull

Wycieczki fakultatywne  

- Blue Ice Experience (przejście po lodowcu Skaftafell) 

- Wejście do jaskini lodowej i jej eksploracja

- Eksploracja kryształowej jaskini lodowej

- Wspinaczka na lodowiec

- Wycieczka super jeepem po lodowcu

- Wycieczka skuterem śnieżnym po lodowcu

- Wycieczka amfibią po jeziorze Jökulsárlón

- Wycieczka na pontonach motorowych po jeziorze Jökulsárlón 

Ze względu na krótki okres czasu, na który przyjeżdżasz już w nocy wybierzemy się na największy najbardziej spektakularny lodowiec w europie. Dotrzemy tam o wschodzie słońca dzięki czemu będziemy mieć mnóstwo czasu na jego eksplorację a w drodze powrotnej odwiedzimy wszystkie atrakcje tej części Islandii, jest ich naprawdę sporo. 

 

DZIEŃ 3 

Borgarfjordur Eystri

Borgarfjordur Eystri to fiord z populacją około 130 osób, położony we wschodniej Islandii. Jego główną osadą jest Bakkagerdi. Obszar ten słynie z naturalnego piękna i zamieszkałych tam maskonurów. W tym miejscu lęgowym zbudowano szereg promenad i platform widokowych. Możesz tu dosłownie podejść do maskonurów, nie niszcząc ich nor. Jest to bezpłatne, chociaż darowizny są chętnie przyjmowane. W rzeczywistości Islandia jest domem dla większej liczby maskonurów atlantyckich niż jakikolwiek inny kraj. Kolorowy czerwonawo-pomarańczowy dziób pojawia się tylko w okresie godowym (od końca kwietnia do sierpnia), a następnie zanika wraz ze zbliżaniem się zimy. Ten jaskrawo ubarwiony dziób sprawił, że maskonury zyskały przydomki „papuga morska” i „morski klaun”.

DZIEŃ 4

Akureyri

 

Stolica północy. W połowie XVI wieku jedynymi budynkami w Akureyri były sklepy i magazyny będące własnością duńskich kupców. W tym czasie Islandia stanowiła oficjalne terytorium monarchii duńskiej, a Islandczycy podlegali jej koronie. Chociaż doprowadziło to do wielu krzywd, niezaprzeczalnie przyczyniło się też do rozwoju handlu, komunikacji i technologii w wielu regionach Islandii. Akureyri zostało wpisane do ksiąg jako oficjalny punkt handlowy w 1602 roku. Jednak w przeciwieństwie do lokalnej społeczności, kupcy nie pozostawali w okolicy Akureyri przez cały rok, tylko każdej zimy wracali do rodzinnej Danii. Stanowiło to oczywiście przeszkodę w rozwoju miasta, co może być jednym z głównych powodów, dla których Akureyri rozwijało się tak powoli. Przez następnych 200 lat Akureyri było wykorzystywane głównie jako baza dla duńskich handlarzy, w dużej mierze dzięki dużemu, naturalnemu portowi. Mimo to na zrównoważone życie w Akureyri trzeba było jeszcze trochę poczekać. Pierwszy, prawdziwy dom został zbudowany w Akureyri w 1778 roku po tym, jak duńskim kupcom pozwolono mieszkać w osadzie przez zimę.

Obecnie w Akureyri mieszka 19.000 osób.

Po drodze zobaczymy:

 -  Kanion Studlagil

 - Wodospad Dettifoss 193m/s - największy wodospad Islandii i najpotężniejszy w Europie

 - Kanion Asbbyrgi. 

 - Husavik - pierwszy obszar na Islandii, który została zasiedlony.

 - Domy torfowe Laufas, w Grenjaðarstaður i Glaumbær.

 - Pola siarkowe Hverir i góra Námafjall.

 - Jezioro Myvatn.

 - Wulkany Hverfjall i Krafla

 - Park lawowy Dimmuborgir.

 - Jaskinia Grjotagja

 - Miasteczko Siglufjörður

FIORDY ZACHODNIE

Fiordy Zachodnie to dość duży półwysep w północno-zachodniej Islandii. Jest to także jeden z islandzkich regionów administracyjnych – jego stolicą jest Isafjordur (Ísafjörður). Z resztą kraju półwysep połączony jest wąskim przesmykiem (7 km). Mieszka tu tylko ok. 7 tys. ludzi, z czego większość właśnie w stolicy regionu. Z geologicznej perspektywy jest to kolebka i najstarsza część wyspy. Skały przylądka liczą sobie nawet 16 mln lat! Linia brzegowa Fiordów Zachodnich jest najeżona stromymi wzgórzami i ostro wciętymi w ląd oceanicznymi fiordami. Nadaje to krajobrazowi wyjątkowej urody, dzikości i dramatyzmu, ale znakomicie utrudnia komunikację drogową. Większość dróg na przylądku drogi górskie i szutrowe, co utrudnia komunikację lądową. Zimą wiele z tych dróg jest zupełnie lub czasowo zamkniętych. 

MIEJSCA KTORE WARTO ZOBACZYĆ 

 - Wodospad Dynjandi

 - Klify Latrabjarg - najdalej wysunięty na zachód punkt na Islandii

 - Plaża Raudisandur

 - Rezerwat Hornstrandir

 - Gorące źródła Dramgsnes 

DZIEŃ 5 

Djúpavík

Djúpavík to wieś położona w północno-zachodniej części Islandii na na Fiordach Zachodnich . Wieś jest oddalona około 70 km od Hólmavík, 280 km od Ísafjörður i 340 km od stolicy kraju, Reykjavíku. W Djúpavík zaczęto się osiedlać w 1917 roku, kiedy zbudowano tam fabrykę śledzi. Jednak ze względu na kryzys ekonomiczny przedsiębiorstwo to zbankrutowało w 1919 roku. We wrześniu 1934 roku rozpoczęto budowę nowej fabryki. Mimo trudnych warunków budowa została ukończona w przeciągu zaledwie roku i fabryka zaczęła działać od lipca 1935 roku. W owym czasie był to największy betonowy budynek w Islandii i jeden z największych w Europie. Pomimo początkowych problemów związanych ze słabymi połowami, fabryka szybko zaczęła przynosić zyski podnosząc standard życia oraz status finansowy mieszkańców całego regionu.

Połowy śledzia zaczęły spadać po 1944 roku. Gwałtowny spadek nastąpił w 1948 roku, kiedy to nie było prawie żadnych połowów przez dwa lata. Mimo prób, aby utrzymać przedsiębiorstwo (przetwarzając inne ryby oprócz śledzia), fabrykę zamknięto w 1954 roku. Obecnie znajduje się tam mały przytulny hotelik a na miejscu byłej fabryki świetna galeria sztuki, w której można dzieła islandzkich artystów. 

DZIEŃ 6

Rezerwat Hornstrandir 

Hornstrandir to najbardziej niedostępne miejsce na półwyspie Fiordy Zachodnie i prawdopodobnie najbardziej niedostępne w całej Islandii. Dostać tam można się jedynie łodzią, a infrastruktura turystyczna jest w zasadzie zerowa. Leży na najdalej na północ wysuniętej części półwyspu. Zachwyca pięknem surowej tundry, malowniczych klifów i fiordów, barwnych pól kwiatowych i… lodu. W 1975 roku teren ten został objęty ochroną jako Rezerwat Przyrody.

DZIEŃ 7

Wodospad Dynjandi

 

Dynjandi to dość wysoki wodospad (100 m) w zachodniej części przylądka, zwany często klejnotem tego regionu. Z całą pewnością jest jedną z największych atrakcji półwyspu, a wielu podróżników uważa go nawet za najpiękniejszy wodospad całej Islandii. Zważywszy na wyjątkowo wyśrubowaną konkurencję, to z pewnością mocny argument, by wodospad zobaczyć na własne oczy. Piękny Dynjandi znajduje się przy drodze 60. To ok. 35 km i 45 minut jazdy na północ od przystani promowej Brjanslaekur. Parking znajduje się ok. 500 m (15 minut) od stóp wodospadu.

DZIEŃ 8

Klify Latrabjarg, Plaża Raudisandur

Látrabjarg to 400-metrowe urwisko o długości 14 km. Jest najdalej wysuniętym na zachód punktem na Islandii i najlepszym miejscem na wyspie do obserwacji pięknych maskonurów. Látrabjarg jest jednym z największych na Islandii skupisk ptaków. W stromych klifach gniazdują m.in.: przepiękne, charakterystyczne dla Islandii maskonury, nurzyki polarne i fulmary. Co ciekawe, z powodu dużej liczby turystów, są do przyzwyczajone do obecności ludzi i nie boją się nas. Mimo że maskonury podchodzą często bardzo blisko, nie dotykaj ich, a robiąc zdjęcia nie korzystaj z lampy błyskowej!

Raudisandur (Rauðisandur, także Rauðasandur) to piękna plaża z nietypowym dla Islandii czerwonym i złotym piaskiem. Znajduje się w południowej części półwyspu, niedaleko Látrabjarg. Raudasandur słynie nie tylko ze złotego piasku, ale również z doskonałych warunków do obserwowania fok. Przedstawicieli dwóch najpopularniejszych gatunków często można zobaczyć kołyszących się w wodzie lub wygrzewających na piasku. W tych okolicach często pojawiają się także wieloryby.

DZIEŃ 9

Reykjavik - Golden Cyrkle

Złoty Krąg to 300-kilometrowa trasa do trzech najpopularniejszych atrakcji przyrodniczych Islandii: obszaru geotermalnego Geysir, wodospadu Gullfoss i Parku Narodowego Thingvellir. W trzech miejscach Złotego Kręgu znajdują się jedne z najbardziej wyrazistych przykładów fascynujących sił geologicznych Islandii, wspaniałych krajobrazów i bogatej kultury.Park Narodowy Thingvellir znajduje się on w dolinie szczelinowej między północnoamerykańską i euroazjatycką płytą tektoniczną.

 

1.Parlament Islandii (930 - 1798) oryginalne miejsce dla najdłużej działającego obecnie parlamentu na świecie.

2.Wąwóz Almannagja

3.Jezioro Tingvallavatn największe jezioro na Islandii 

4.Obszar geotermalny Geysir i Strokkur (dolina Haukadalur)

5.Wodospad Gullfoss „Złoty wodospad” (32m) Sigríðury Tómasdóttir, kobieta, dzięki której wszystkie wodospady na Islandii są chronione przed zagranicznymi inwestorami.

DZIEŃ 10

Reykjavik 

Reykjavík jest stolicą i największym miastem Islandii, z populacją miejską liczącą około 233 000 (2019), jest domem dla dwóch trzecich populacji Islandii. Jest centrum kultury i życia Islandczyków oraz jednym z głównych punktów turystycznych Islandii. Miasto jest rozległe i ma rozległe przedmieścia. Centrum miasta to jednak bardzo mały obszar, charakteryzujący się eklektycznymi i kolorowymi domami, z dobrymi sklepami, restauracjami i napojami. Reykjavik wyróżnia się tym, że jest najbardziej wysuniętą na północ stolicą na świecie, choć jego zimy są zaskakująco łagodne jak na miasto o tej szerokości geograficznej.

Charakter wyprawy: wyprawa sezonowa 

  Koszt wyprawy bez zakwaterowania:

 5000 zł  

UWAGA! 

Wyprawa jest realizowana w momencie kiedy grupa liczy nie mniej niż cztery osoby. 

Istnieje możliwość spersonalizowania programu wyprawy.

Świadczenia Organizatora
 

1. Organizator zobowiązuje się do organizacji i realizacji wyprawy z następującymi świadczeniami wliczonymi w cenę wyprawy

logistykę wyprawy; opiekę na terenie Islandii, transport na terenie Islandii samochodami 4x4 Toyota Land Cruiser 120;

opcjonalnie warsztaty fotograficzne; opcjonalnie fotograficzny reportaż z wyprawy

2. Organizator nie zobowiązuje się do: 

pokrycia kosztów biletów lotniczych; pokrycia kosztów zakwaterowania; pokrycia kosztów wyżywienia; pokrycia kosztów ubezpieczenia; pokrycia w kosztach paliwa

Podczas naszych wypraw zapewniamy sprzęt campingowy składający się z namiotów, karimat, śpiworów i sprzętu do gotowania. Pomagamy w rezerwacji pokojów hotelowych i w rezerwacji biletów lotniczych. Jeden zbiornik paliwa wliczony w cenę wyprawy w momencie kiedy grupa uczestników liczy nie mniej niż pięć osób. Po drodze dla zainteresowanych organizujemy warsztaty fotograficzne a koszt warsztatów jest wliczony w cenę wyprawy.

321624274_1325289338305461_7020974707637566486_n_edited.jpg

Zapraszamy 

LOWETRAVEL

Dziękujemy za przesłanie!

bottom of page